Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram        ikon = kort info om föreningen
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 01 sept
Fredag
  18.00-19.00
  Hambologen
--
 Mysfox - nybörjarkurs gång 4.
  
 Dansledare Mia.
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Dur-X
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans.
 
 03 sept
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Eva o Ingvar
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
  18.00-22.00
  Tranemo DF Limmared
--
 Robbans.
  
 Parkudden Tranemo .
 
 05 sept
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
 
 
 06 sept
Onsdag
  18.00-21.40
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Gammaldanskurs.
 
 .
 ..
  19:30-23:00
 Varbergsbygdens GDF
--
 Levins
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 07 sept
Torsdag
  18.30 - 21.30
  Kungälvs Folkpark
--
 Duo Blå
  
 Tag med fika.
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 08 sept
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Trippix
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans.
 
 .
 ..
  18.00-19.00
  Hambologen
--
 Mysfox - nybörjarkurs gång 5.
  
 Dansledare Mia.
 
 10 sept
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Trippix
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  18:00-21:30
  Hindås
--
 Diggarna
  
 
 
 11 sept
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Bengt
  
 Repetitioner.
 
 12 sept
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Diggarna
  
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Trippix 3st
 
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans.
 
 .
 ..
  18.30-21.30
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Kursstart Buggkurs.
 
 13 sept
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Conny o Peter
  
 Ålandsschottis.
 
 .
 ..
  18.00-21.40
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Gammaldanskurs.
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Dj Jan-Inge.
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Rent Drag
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 14 sept
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 15 sept
Fredag
  18.00-19.00
  Hambologen
--
 Mysfox - nybörjarkurs gång 6 avslutning.
  
 Dansledare Mia.
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Levins
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans.
 
 17 sept
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 18 sept
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Conny.
 
 
 19 sept
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Rent Drag
  
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Charlies
 
 
 .
 ..
  18.30-21.30
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkurs.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Huskvarna Folkets park
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 20 sept
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Eva o Ingvar
 
 
 .
 ..
  18.00-21.40
  Får ja Lov
--
 Evert och Gunnar.
  
 Gammaldanskurs.
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Conny
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Diggarna
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Anders Richardsson spelar.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 21 sept
Torsdag
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 22 sept
Fredag
  20,00-23,30
  Vessigebro
--
 Robbans
  
 
 
 24 sept
Söndag
  18:00-21:30
  Hindås
--
 Spelfinkarna
  
 
 
 25 sept
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Evert.
  
 Carl-Johans schottis.
 
 26 sept
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Levins
  
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Diggarna
 
 
 .
 ..
  18.30-21.30
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkurs.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Huskvarna Folkets park
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 27 sept
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Charlies
  
 
 .
 ..
  18.00-21.40
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Gammaldanskurs.
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Anders.
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Dur-X
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Anders Richardsson spelar.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 28 sept
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Duo Noord West.
  
 Polskedans.
 
 29 sept
Fredag
  20,00-23,30
 Vessigebro
--
 Charlies
  
 
 
 01 okt
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 02 okt
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Anders.
  
 I mitt hjärta.
 
 03 okt
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 C-laget
  
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Levins
  
 Malmösvingen.
 
 .
 ..
  18.30-21.30
  Får ja Lov
--
 Sture Persson.
  
 Buggkurs.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Huskvarna Folkets park
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B1




1