Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram        ikon = kort info om föreningen
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 01 nov
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Conny o Peter
 
 
 .
 ..
  1800-2140
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 gammaldanskurs.
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Dj Jan-Inge.
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Sweedz.
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Tore Carlsson spelar.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 02 nov
Torsdag
  19.30 - 22.00
  Friska Viljors GDF
 K
 Arne
  
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 03 nov
Fredag
  20,00-23,30
 Vessigebro
--
 Bo Liljedahl o Thomas
  
 
 
 05 nov
Söndag
  18:00-21:30
  Hindås
--
 Rent Drag
  
 
 
 .
 ..
  17:30-21:00
 Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Tranemo DF Limmared
--
 Charlies
  
 
 
 06 nov
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
 
--
 Evert.
  
  Smedjan.
Kentucky home

 
 07 nov
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Diggarna
  
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Eva o Ingvar
 
  Sladden
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Huskvarna Folkets park
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 08 nov
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Duo Blå
 
 
 .
 ..
  1800-2140
  Får ja Lov
--
 Conny
  
 gammaldanskurs.
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Arne
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Levins
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Tore Carlsson spelar.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 09 nov
Torsdag
  18.30 - 21.20
  Alafors buggkurs
--
 Musikanläggning
  
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30 Dansl Kjell Åke.
 
 .
 ..
  19.30 - 22.00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Kristians Kapell.
  
 Polskedans.
 
 10 nov
Fredag
  20,00-23,30
 Vessigebro
--
 C-laget
  
 
 
 11 nov
Lördag
  18.00-21.30
 Marstrand
--
 Kode Spelmän
  
 
 
 12 nov
Söndag
  18.00 - 21.30
  Huskvarna Folkets park
--
 Tång o Co med Hazze
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
  18:30-21:00
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Tranemo DF Limmared
--
 Eva o Ingvar
  
 
 
 13 nov
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Bengt
  
 Hyfsapolka.
 
 14 nov
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 C-laget
  
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
 
--
 Charlies
  
  Sladden.
Nickolinas snoa

 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Huskvarna Folkets park
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 15 nov
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Sture o Ulf
 
  Peikkun
 
 .
 ..
  1800-2140
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 gammaldanskurs.
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Ronny.
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Diggarna
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Anders Richardsson spelar.
  
 Avslutning. Bygdegillet bjuder på fika.
 
 16 nov
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
--
 Musikanläggning
  
 Avslutning Föranmälan.
 
 .
 ..
  19.30 - 22.00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 17 nov
Fredag
  20,00-23,30
 Vessigebro
--
 Charlies
  
 
 
 19 nov
Söndag
  18:00-21:30
  Hindås
--
 Trippix 3st
 
 
 .
 ..
  17:30-21:00
 Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Tranemo DF Limmared
--
 Sweedz.
  
 
 
 20 nov
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Arne
  
 
 
 .
 ..
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Conny
  
 I mitt hjärta.
 
 21 nov
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Levins
  
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Diggarna
 
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Huskvarna Folkets park
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 22 nov
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Charlies
 
 
 .
 ..
  1800-2140
  Får ja Lov
--
 Gammaldanskurs.
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Anders.
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Dur-X
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 23 nov
Torsdag
  19.30 - 22.00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Triol.
  
 Polskedans.
 
 24 nov
Fredag
  20,00-23,30
 Vessigebro
--
 Rent Drag
  
 
 
 26 nov
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 Vekans dans: Kick-polka från Sandvik.
 
 .
 ..
  18:30-21:00
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Tranemo DF Limmared
--
 Trippix.
  
 
 
 27 nov
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Anders.
  
 
 
 .
 ..
  19.00-2130
  Viggen
--
 Göran.
  
 Bacillen.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 Dansl. Magnus.
 
 28 nov
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Rent Drag
  
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
 
--
 Levins
  

 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Huskvarna Folkets park
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 29 nov
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Eva o Ingvar
  
 Bytespolka fr. Långängen.
 
 .
 ..
  1800-2140
  Får ja Lov
--
 Evert Knapelid.
  
 gammaldanskurs.
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 C-laget
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 30 nov
Torsdag
  19.30 - 22.00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 01 dec
Fredag
  20,00-23,30
 Vessigebro
--
 Trippix
  
 
 
 03 dec
Söndag
  18:00-21:30
  Hindås
--
 Diggarna
 
 
 .
 ..
  18:30-21:00
 Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Tranemo DF Limmared
--
 DUR-X.
  
 
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B1




1