Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram        ikon = kort info om föreningen
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 02 dec
Söndag
  18.30-21.00
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.30 -20.00
  Skepplanda
--
 Bengt
  
 
 
 03 dec
Måndag
  19.15-21.45
  Fräntorps Folkets hus
--
 Conny.
  
 Viggens motionsdans.
 
 .
 ..
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Evert.
  
 Gammaldans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Orkester.
  
 Avslutning - Men extra avslutning 9 dec i Skepplanda.
 
 04 dec
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Dur-X
  
 
 
 .
 ..
  1830-2130
  Får ja Lov
--
 Conny Brodin (C-Laget).
  
 Buggkväll + inslag av Foxtrot.
 
 .
 ..
  19.30-23.00
  Halmstad
--
 Diggarna
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Norrahammars Folkets Hus
--
 June-Spelmän.
  
 Motionsdans/gammaldans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Charlies
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 05 dec
Onsdag
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Arne
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Trippix 3st
  
 AVSLUTNING .
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Charlies
  
 
 
 06 dec
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 07 dec
Fredag
  1900-2200
  Får ja Lov
--
 C-laget 2 man.
  
 Julfest gammal- o moderndans i Granngården/Bjurslättsskolan.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Trippix
  
 Kursledare Mia 20.00-21.00.
 
 08 dec
Lördag
 
  Anten
ikon --
 Levins
  
 
 
 09 dec
Söndag
  18.00-21.30
  Hällesåkergården
--
 Trippix
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 .
 ..
  18.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Diggarna
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Evert.
  
 AVSLUTNING Obs! Föranmälan.
 
 10 dec
Måndag
  19.15-21.45
  Fräntorps Folkets hus
--
 Charlies
  
 Viggens motionsdans, Avslutning.
 
 .
 ..
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Arne
  
 Gammaldans med kursinslag.
 
 11 dec
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Diggarna
  
 Föreningen bjuder på fika. Borås Lucia sjunger i pausen..
 
 .
 ..
  19.30-23.00
  Halmstad
--
 C-laget
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  18.30-22.00
  Viggen
--
 Trippix
  
 Avslutning OBS Tiden, Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot. Vi bjuder på fika.
 
 12 dec
Onsdag
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Conny
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Levins
  
 
 
 13 dec
Torsdag
  19,00-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 Avslutning.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 musikanläggning.
  
 Allmän polskedans.
 
 14 dec
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 C-laget
  
 Kursledare Mia 20.00-21.00.
 
 16 dec
Söndag
  18.00-21.30
  Hällesåkergården
--
 Diggarna
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans Avslutning.
 
 21 dec
Fredag
 
  Borås GDF
--
 Levins
  
 Julagille - Passa på att höra Levins en sista gång innan de lägger instrumenten på hyllan..
 
 27 dec
Torsdag
  19.30-23.00
  Halmstad
--
 Rent Drag
  
 Juldans på Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 C-laget
  
 MELLANDAGSDANSEN.
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B1




1