Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram        ikon = kort info om föreningen
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 01 jan
Tisdag
  19:00 - 22:30
  Tre Ting Särögården
 K
 Duo Blå
  
 Nyårsdagsdans.
 
 06 jan
Söndag
  18.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Charlies
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
 Smålandsstenar
 K
 Rent Drag
  
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 07 jan
Måndag
  19:15 - 21:45
  Tre Ting Särögården
 K
 Arne
  
 Gammaldans med kursinslag..
 
 08 jan
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Dur-X
  
 
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
--
 Diggarna
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Trippix
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 09 jan
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Eva o Ingvar
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Tore C.
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Connys.
  
 Snoa, Svingen, Schottis, Bytessnoa Susanna .
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Varbergsbygdens GDF
--
 Charlies
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 10 jan
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
--
 Musikanläggning
  
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 11 jan
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Rent Drag
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 13 jan
Söndag
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
--
 Anders Björk.
  
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Bengt
  
 Dansl. Eva o Roy Dansprg se vår hemsida.
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 K
 Eva o Ingvar
  
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 14 jan
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Tore.
  
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
--
 Göran.
  
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 Dansledare Magnus o Carin.
 
 15 jan
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Diggarna
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Sture.
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg .
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
--
 C-laget
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Charlies
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 16 jan
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Charlies
 
  Sladden
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Conny
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Trippix 3st
  
 Pariserpolka, Schottis fr Hede .
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Dur-X
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
  Musikanläggning.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 17 jan
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
--
 Musikanläggning
  
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
--
 Bengt
  
 
 18 jan
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Bo Liljedahl o Thomas
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 20 jan
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 Veckans: Dans i brägårn .
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Conny
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 K
 Donald & Co.
  
 Ledare: Brittmarie & Kjell Nybörjarkurs.
 
 21 jan
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Benny
  
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
--
 Conny.
  
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 
 
 22 jan
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Rent Drag
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Anders Björk.
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
--
 Trippix
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Diggarna
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 23 jan
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Duo Blå
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Anders Björk.
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Anders Björk.
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Charlies
  
 Polka Rouletten.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Rent Drag
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Ulf - Kode spelmän.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 24 jan
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
--
 Musikanläggning
  
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
--
 Tore.
  
 
 
 25 jan
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Charlies
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 27 jan
Söndag
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
--
 Bengt.
  
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Evert.
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 K
 C-laget
  
 Ledare: Brittmarie & Kjell Nybörjarkurs.
 
 28 jan
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Benny
  
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
--
 Anders.
  
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 
 
 29 jan
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Trippix
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Evert Knapelid.
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
--
 Rent Drag
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Connys.
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 30 jan
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Connys.
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Tore C.
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Rent Drag
  
 Mazurka Ålandsschottis.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Diggarna
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Evert &Gunnar.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 31 jan
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
--
 Musikanläggning
  
 Nyb. 18.30 Forts 19.30.
 
 .
 ..
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  1900-2100
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
--
 Conny
  
 
 
 01 feb
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Trippix
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B1




1