Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram        ikon = kort info om föreningen
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 03 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Evert.
  
 
 
 04 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Conny
  
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
--
 Anders.
  
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 
 
 05 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Dur-X
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Sture Johansson ( Rent drag).
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
--
 Charlies
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Connys.
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 06 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Connys.
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Arne
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Trippix 2 st.
 
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Diggarna
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Musikanläggning.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 07 mars
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
--
 Musikanläggning
  
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
--
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
--
 Bengt
  
 
 
 09 mars
Lördag
  11.00-15.30
  Viggen
--
 DJ Jonny o Lisbeth.
  
 Viggens Gillesdansdisco. Anmälan krävs. Info på ACLA eller df Viggens hemsida.
 
 10 mars
Söndag
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
--
 Evert o Gunnar.
  
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Musikanläggning
  
 
 
 11 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Tore.
  
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
--
 Evert o Co.
  
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 
 
 12 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Trippix
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Conny
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
--
 Dur-X
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Charlies
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 13 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Duo Blå
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Benny
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Janne & Henrik.
 
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Rent Drag
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Ulf-Kode spelmän.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 14 mars
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
--
 Musikanläggning
  
 Avslutning Gemensam. Föranmälan .
 
 .
 ..
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
--
 Conny
  
 
 
 15 mars
Fredag
  2000-2300
  Får ja Lov
--
 Charlies
  
 Gammal- och modern dans Årsmöte kl 19 00 -20 00 Kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 17 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
  18.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Diggarna
  
 Gammaldans/Årsmöte 16.00.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Anders.
  
 
 
 18 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Evert.
  
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
--
 Bengt.
  
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 
 
 19 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Rent Drag
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Evert Knapelid.
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
--
 Trippix
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Connys.
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 20 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Sweedz.
 
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
--
 C-laget
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Evert & Gunnar.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00. Avslutning med fika.
 
 21 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
--
 Conny
  
 
 
 24 mars
Söndag
  17.30-20.30
  Inlands Folkdansare
--
 Kode Spelmän.
  
 Motions-Gillesdans Avslutning, Fika ingår.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Evert.
  
 
 
 25 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Bengt
  
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
--
 Conny.
  
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 
 
 26 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Diggarna
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Anders Björk.
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
--
 Rent Drag
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Norrahammars Folkets Hus
--
 C-laget
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Eva o Ingvar
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 27 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Eva o Ingvar
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Sture.
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Connys.
 
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Trippix
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 28 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 31 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Conny
  
 
 
 01 april
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Arne
  
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
--
 Anders.
  
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 Avslutning Föranmälan!.
 
 02 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Tore Carlsson (Trippix).
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
--
 Diggarna
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Rent Drag
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B1




1