Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram      = Dansvideo    ikon Dansbeskrivning
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
 
Dans, m.m.
 
 27 dec
Torsdag
  19.30-23.00
  Halmstad
 Juldans på Lagagården, Laholm.
 
 01 jan
Tisdag
  19:00 - 22:30
  Tre Ting Särögården
 Nyårsdagsdans.
 
 06 jan
Söndag
  18.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
 Smålandsstenar
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 07 jan
Måndag
  19:15 - 21:45
  Tre Ting Särögården
 Gammaldans med kursinslag..
 
 08 jan
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 09 jan
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Snoa, Svingen, Schottis, Bytessnoa Susanna .
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 10 jan
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 Polskekurs.
 
 11 jan
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 13 jan
Söndag
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Dansl. Eva o Roy Dansprg se vår hemsida.
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 14 jan
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Dansledare Magnus o Carin.
 
 15 jan
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg .
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 16 jan
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
    ikon
  Sladden
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Pariserpolka, Schottis fr Hede .
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 17 jan
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
  ikon
 
 18 jan
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 20 jan
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
 Veckans: Dans i brägårn .
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 Ledare: Brittmarie & Kjell Nybörjarkurs.
 
 21 jan
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 
 
 22 jan
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 23 jan
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Polka Rouletten.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 24 jan
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 Polskekurs.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
    ikon
 
 25 jan
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 27 jan
Söndag
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 Ledare: Brittmarie & Kjell Nybörjarkurs.
 
 28 jan
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 
 
 29 jan
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 30 jan
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 
 Test12.
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Mazurka Ålandsschottis.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 31 jan
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
 Nyb. 18.30 Forts 19.30.
 
 .
 ..
  1900-2100
  Får ja Lov
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
    ikon
 
 01 feb
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 03 feb
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
 Veckans dans; Önskedansen.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 04 feb
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 
 
 05 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Gammaldanskurs med Mia + fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 06 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Vals, Kalle P:s vals.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 07 feb
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 Polskekurs.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
    ikon
 
 10 feb
Söndag
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
  18,00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Dans i Brägårn .
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 11 feb
Måndag
  19.00 - 21.30
  Anten Kurs
    ikon
  Sladden
 
 .
 ..
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 
 
 12 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 13 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Hambo, Hambo från Turinge.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 14 feb
Torsdag
  18.30 - 21.30
  Alafors buggkurs
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
    ikon
 
 17 feb
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
    ikon
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 18 feb
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 
 
 19 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
  ikon
 
 
 20 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
    ikon
  Bonnen
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 21 feb
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
 Fiderussen Sladden.
 
 24 feb
Söndag
  18:00-21:30
  Hindås
 
 
 .
 ..
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 25 feb
Måndag
  19.00 - 21.30
  Anten Kurs
 
 
 .
 ..
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 
 
 26 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Gammaldanskurs med Mia+fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Norrahammars Folkets Hus
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 27 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
    ikon
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 28 feb
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 -21.30
  Snurrebocken
    ikon
 
 03 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 
 
 04 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 
 
 05 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 06 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
    ikon
  Linnea
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
    ikon
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 07 mars
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 Polskekurs.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
    ikon
 
 09 mars
Lördag
  11.00-15.30
  Viggen
 Viggens Gillesdansdisco. Anmälan krävs. Info på ACLA eller df Viggens hemsida.
 
 10 mars
Söndag
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 
 
 11 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 
 
 12 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 13 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
    ikon
  Ella
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
    ikon
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 14 mars
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
 Avslutning Gemensam. Föranmälan .
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
    ikon
 
 15 mars
Fredag
  2000-2300
  Får ja Lov
 Gammal- och modern dans Årsmöte kl 19 00 -20 00 Kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 17 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
    ikon
 
 .
 ..
  18.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Gammaldans/Årsmöte 16.00.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 
 
 18 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 
 
 19 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 20 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
    ikon
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00. Avslutning med fika.
 
 21 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 Polskekurs.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
 
 
 24 mars
Söndag
  17.30-20.30
  Inlands Folkdansare
 Motions-Gillesdans Avslutning, Fika ingår.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 
 
 25 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 
 
 26 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Gammaldanskurs med Mia.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Norrahammars Folkets Hus
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 27 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
    ikon
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 28 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 Polskedans.
 
 31 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 
 
 01 april
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Avslutning Föranmälan!.
 
 02 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 gammaldanskurs med Mia.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 03 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
  Snurrebocken, Körarpolka .
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 04 april
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 Polskekurs
 
 05 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 06 april
Lördag
  17.30-23.00
  Viggen
 Jubileumsfest Viggen 45 år Vi firar med mat och dans i Kulturhuset Möllan i Mölndal (se inbjudan).
 
 07 april
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Avslutning Föranmälan!.
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 
 
 08 april
Måndag
  18.30-22.00
  Viggen
 
 
 09 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Gammaldanskurs med Mia.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  18.30-22.00
  Viggen
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 10 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 AVSLUTNING .
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 11 april
Torsdag
  19,00-22.00
  Friska Viljors GDF
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
 Buggkväll där Mia ger kursinslag.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 
 
 12 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 13 april
Lördag
  14:00-ca18:30
  Rävlanda DG
 Gillesdansdag, se annons.
 
 14 april
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
 Terminsavslutning, anmälan krävs.
 
 .
 ..
  18,00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 
 
 15 april
Måndag
  19:15 - 21:45
  Tre Ting Särögården
 
 
 16 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 17 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 18 april
Torsdag
  19.00-22.00
  Friska Viljors GDF
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 Polskekurs.
 
 22 april
Måndag
  18.00 - 21.30
  Sätila
 ANNANDAGSDANSEN kl 18.00-21.30.
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 
 
 23 april
Tisdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Lagagården, Laholm.
 
 24 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 25 april
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 Polskedans.
 
 26 april
Fredag
  20.00
  Ätransalen
 
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 28 april
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
 
 
 30 april
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Anten
 Valborgsmässoafton.
 
 02 maj
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Karsefors, Ysby.
 
 03 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 04 maj
Lördag
 
  Anten
 
 
 05 maj
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Gammaldans
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 
 
 .
 ..
  1800-2200
  Smålandsstenar
 Bugg & Gammaldans kursledare Jessica.
 
 06 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 07 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Motionsdans Säsongstart.
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
    ikon
 
 08 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 09 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Karsefors, Ysby.
 
 10 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 12 maj
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Gammaldans
 
 .
 ..
  1800-2200
  Smålandsstenar
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 13 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 14 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 OBS! ändring i programmet.
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
    ikon
 
 15 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 16 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Karsefors, Ysby.
 
 17 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 19 maj
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Gammaldans
 
 .
 ..
  1800-2200
  Smålandsstenar
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 20 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 21 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Motionsdans.
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
    ikon
 
 22 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 23 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Karsefors, Ysby.
 
 24 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 
 
 26 maj
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Gammaldans
 
 .
 ..
  18-22
  Smålandsstenar
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 27 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 28 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Motionsdans - OBS! ändring i programmet.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 
 
 29 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 30 maj
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Karsefors, Ysby.
 
 31 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 02 juni
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Gammaldans
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 .
 ..
  18-22
  Smålandsstenar
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 03 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 04 juni
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Motionsdans.
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
    ikon
 
 05 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 06 juni
Torsdag
  16.00 - 22.45
  Fröjden/Jönköping
 Gammaldans & Foxtrot/Bugg
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
 Karsefors, Ysby.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 07 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 
 
 09 juni
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Gammaldans
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 .
 ..
  18-22
  Smålandsstenar
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 10 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 11 juni
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Motionsdans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
    ikon
 
 12 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 13 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Karsefors, Ysby.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Sätila
 
 
 14 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 16 juni
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Gammaldans
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 .
 ..
  18-22
  Smålandsstenar
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 17 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 18 juni
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Motionsdans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
    ikon
 
 19 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 20 juni
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Karsefors, Ysby.
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Hambologen
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 22 juni
Lördag
  19.00 - 22.00
  Anten
 Midsommardagen.
 
 25 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
    ikon
 
 26 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Råön
 
 
 27 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Karsefors, Ysby.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Sätila
 
 
 28 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 03 juli
Onsdag
  19.00 - 22.00
  Råön
 
 
 10 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Råön
 
 
 11 juli
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 
 
 17 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Råön
 
 
 18 juli
Torsdag
 
  Sätila
 
 
 24 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Råön
 
 
 25 juli
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 
 
 26 juli
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 31 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 01 aug
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 
 
 02 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 04 aug
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Gammaldans
 
 06 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Motionsdans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
    ikon
 
 07 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 08 aug
Torsdag
  1800 - 1945
  Får ja Lov
 Uppvisning Kungsportsplatsen under Gotenburg Festival.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Sätila
 
 
 09 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 11 aug
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Gammaldans Augustifest
 
 13 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Motionsdans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 
 Första tanken.
 
 14 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 16 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 18 aug
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Gammaldans
 
 20 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Motionsdans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
    ikon
 
 21 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 23 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 25 aug
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Gammaldans
 
 27 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Motionsdans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 -AVSLUTNING-
 
 28 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 
 
 30 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 31 aug
Lördag
  11 00
  Får ja Lov
 Uppvisning vid invigning av Selma Stadsdelshus.
 
 01 sept
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Gammaldans
 
 03 sept
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Avslutning.
 
 .
 ..
  1800-2100
  Får ja Lov
 Buggkurs Nybörjare 1800 - 1900 .
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 04 sept
Onsdag
  1800-2130
  Får ja Lov
 Start Gammaldanskurs Nybörjare 1800 -1900.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 
 
 06 sept
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 08 sept
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Gammaldans
 
 10 sept
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Motionsdans med kursinslag
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 11 sept
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 
 
 18 sept
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 
 
 25 sept
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 
 
 27 sept
Fredag
  19.00-24.00
  Sätila
 
 
 02 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 
 
 09 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 
 
 16 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 
 
 23 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 
 
 30 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 
 
 06 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 
 
 13 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 
 
 20 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 
 
 27 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 
 
 04 dec
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 
 
 13 dec
Fredag
  1900-2230
  Får ja Lov
 Julfest gammal och modern dans.
 
 29 dec
Söndag
  18.00 - 21.30
  Sätila
 
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B