Dansföreningarna



 

 ikon Till Danskalendern                                              
 Förening   ikon  Dag  Kl  Ordförande  Tel. ordf.  Dansledare  Tel. dansl.
   Alafors buggkurs   ikon  Tor  18.30 - 21.00  Willy Davidsson  0701579496  Willy Davidsson  
   Anten   ikon  Ons  19.00 - 21.30   Jan Ohlsson  0708427400  Pär-Anders Sköld  0734153717
   Anten Kurs   ikon  Mån  19.00 - 21.30  Bruno Hansson  0706357136  Anders Krüger  0739380397
   Blåbärskullen   ikon  Ons  19.30 - 22.30  Lilian Ljungmark  0301-104 14    
   Borås GDF   ikon  Tis  19.00 - 22.30  Karolina Jolhage
ordforande@borasgdf.se
 0705-256605  Pär-Anders Sköld  0734-153717
   Bredaryd   ikon  Sön  17:00-21:00  Eva Jakobson  0730-473070  P-A Sköld  
   Brännö brygga    Tor  19.00 - 22.00        
   Bullaren    Ons  19.00 - 22.00        
   Bygdegillet Stenungsund   ikon  Ons  1900 - 22.00  Sture Svensson  0303-80103 el 0730 210758    
   Dansbandsveckan Malung              
   Dansfolket Karlstad        Åke Larsson  054/837474 0730/562658    
   DBV Cinderella              
   DF Korkskruven   ikon  Tis    Margareta Synnerhag
margareta.synnerhag@telia.com
 0702 34 13 52    
   Friska Viljors GDF   ikon  Tor  19.00 - 21,30  Leif Nilsson  0703-73 84 74  Leif Nilsson  
   Främmestads Bygdegård    Lör  18.00 - 21.30        
   Fräntorps Folkets hus    Tis  19.00 - 22.00  Arne Karlsson  031 551716  Eva – Roy Jansson  031-142128
   Fröjden/Jönköping   ikon  Sön  18.00 -  Bodil Elofsson  036-37 13 45    
   Furulundsparken    Tis  19.00 - 22.00        
   Får ja Lov   ikon  Ons  18.00-21.30  Lennart Strand
Lennartstrand@telia.com
 0704670829  Växlar inom Styrelsen  0704670829
   Gbg N dans sällskap   ikon  Tor  19.00 - 21.30  Jimmy Persson      
   Gislaved   ikon  Sön  17.00 - 21.00  Ryszard Matuszewski  070-254 63 33  Danssköldarna P-A & Marie  0734153717
   Grevieparken   ikon  Sön  18.30-21.30  Greger Jinnemo  070-3781990    
   Hallands DF   ikon  Tis  19.30 - 23.00  Anders Johlin
hallandsdans@gmail.com
 0707-13 29 00  Jessica Andersson  07-2792645
   Halmstad   ikon  Tis  19.30 - 23.00  Anders Johlin  0707-13 29 00  Jessica Andersson  07-2792645
   Hambologen   ikon  Fre  20.00 - 23.30      Mia  
   Hindås   ikon  Sön  18:00 - 21:30  Lilian Ljungmark  0301-104 14    
   Hjortnäs    Mån  19.00-22.30        
   Hylte - Smålandsstenar   ikon  Sön  18.00 - 22.00        
   Hällesåkergården              
   Höglandets KDF   ikon  Sön  18.00 - 21.30  Anders Källström  0380-15192  Ulla Mattelin, Christina o Magnus Hallenborg  
   Högsbo   ikon  Ons  13.30 - 15.45  Sirkka Wendeborn  031-820251  Jan-Inge och Lena Samuelsson  
   Inlands Folkdansare   ikon  Sön  17.30 - 20.00  Lennart Jönsson
43.lennart@gmail.com
 070-5220115   Lena o Lennart Jönsson  070-5220115
   JAdans        JAdans
jadanskurs@gmail.com
 0702792645  Jessica Andersson  0702792645
   Karsefors Laholm   ikon  Sön  18.00 - 22.00  Anders Johlin
Hallands Dansförening
 0707-13 29 00  Tobias Herbertzon
tobias.herbertzon@norrahalland.se
 0761-71 09 59
   Kinna Arena Center    Mån  18.30 - 22.00      Mia  20733 442154
   Kode Hemvärnsgård    Sön  17.30 - 20.00  Solveig Tillander
Solveigtillander@hotmail.com
 0739314281  Solveig och Janne  0739-314281
   Kultisgänget        Gun-Britt Boman      
   Kungälvs Folkpark   ikon  Tor  18.30 - 21.30  Tommy Augustson  0768 056250    
   Kyrkbytorget    Lör  19.30 - 23.00        
   Levins Loge              
   Limmared Folket Hus    Sön  17,00 - 21,00  Inge Olsson  032574495    
   Lur    Ons  19.00 - 22.00  Kurt Holmberg  0525-20294    
   Lygnevi    Tis  19.00 - 22.30        
   Mariestads PRO              
   Marstrand    Lör  19.30 - 23.30  Elisabeth Lewin  0303-616 58 eller 073-020 8516    
   Munkedals Folkets park   ikon  Sön  18.00 - 21.00        
   Månstadsparken   ikon  Tor          
   Möllan (Mölndal)   ikon  Tis  19.00 - 22.00        
   Nordstadssvängen              
   Norrahammars Folkets Hus    Sön  18.00 - 21.30  Bodil Elofsson  036 371345    
   O-bygden   ikon  Tor  1900-2200  Marianne Lökkeberg
lokkeberg@telia.com
 0760 350810  Ingvar Andersson  0703346780
   Privat    Ons          
   Ransäter              
   Råön   ikon  Ons  19.00 - 22.00  Sture Svensson  030380103    
   Rävlanda DG   ikon  Sön  18.30 - 21.00  Sten Rylander  076-614 5752  Lars-Åke Liljengren e-post; lassesdans@hotmail.com  
   Sandsjön   ikon  Tis  18.30 - 22.00  Jonas Gabrielson  033-28 00 54, 070-515 37 22    
   Skepplanda   ikon  Sön  17.00 - 20-00  Willy Davidsson  Tel 0707 34 15 61587  Carina F o Eva /Roy o Gullevi/Bosse o Maud/Lasse  
   Smålandsstenar   ikon  Sön  17.00 - 21.00  Alf Carlsson  0706064191    
   Snurrebocken   ikon  Tor  19.00 - 21.30  Jan-Åke Andersson  0732-272778    
   Solbacken   ikon  Sön  18.00 - 22.00  Anders Johlin  0707-13 29 00  Elaine  
   Stala    Tis  19.30 - 22.00  Lars Svensson  0304-21540    
   Sätila   ikon  Ons  19.00 - 22.30  Björn Jansson  0736842725  Björn Jansson  0736842725
   Tanums GD   ikon  Ons  19-22  Britt Eriksson
britt_eriksson@hotmail.com
 073-0840616  Barbro Abrahamsson  070-5732145
   Tofta    Ons  19.30 - 23.00        
   Tolsjö Lidköping              
   Tranemo DF Limmared    Sön  17.00 - 21.00  Eva Finstad  0768822863  Inge Olsson  
   Tre Ting Särögården   ikon  Mån  19.15 - 21.45  Gisela Bohlin  031-935731   Gisela Bohlin
 031-935731
   Trollhättan Parkhallen    Tor  19.00 - 23.00  (Sune)Margareta Petersén  0521-61439 070 44 84 923    
   Utängens loge   ikon  Ons  19.00 - 22.00  Gunilla Jakobsson      
   V.Frölunda    Ons  19.00 - 21.15  : Ingela Elison    Danslokal: Axel Dahlströms Torg  
   Varbergsbygdens GDF   ikon  Ons  19.30-23.00  Åke Andersson
Vbggdf@gmail.com
   Jessica Andersson  
   Vessigebro    Fre  19.30 - 23.00  Vessigebro bygdegårdsförening    P-A & Marie Sköld  
   Viggen   ikon  Tis  19.00  Tomas Johansson      
   Västerhagen   ikon  Tis  19.00 - 00.00      Per Anders/Marie Sköld  
   Västkustdansarna   ikon      Bertil Karlsson  Tel. 031-56 27 92    
   Zenitgården    Mån  19.00 - 21.30        
   Årås Kvarn Kölingared   ikon      Jens Böhn  0705316155    
   Åsaka Bygdegård    Lör  19.00 - 23.00  (Sune)Margareta Petersén      
   Älvängen   ikon  Tis  19.00 - 21.30  Willy Davidsson  0701 57 94 96  Magnus Karlsson  
   Ätransalen              
   Ödsmåls bygdegård   ikon  Ons  19.00 - 21.00  Sture Svensson  030380103