Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram        ikon = kort info om föreningen
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 17 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Trippix
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 19 aug
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Svante o Co
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  18.00 - 21.00
 Munkedals Folkets park
--
 Mats Lennarts
  
 Varannan gammal.
 
 21 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 K
 Levins
  
 Motionsdans.
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 K
 C-laget
 
 
 22 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Trippix 3st
  
 
 
 23 aug
Torsdag
  1900-2115
  O-bygden
 K
 musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 24 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Charlies
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 26 aug
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Eva o Ingvar
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  18.00 - 21.00
 Munkedals Folkets park
--
 Spelfinkarna
  
 Varannan gammal.
 
 .
 ..
  18.00 - 21.00
 Munkedals Folkets park
--
 Spelfinkarna
  
 Varannan gammal.
 
 28 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 K
 Diggarna
  
 Motionsdans.
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Sandsjön
 K
 Musikanläggning
  
 -AVSLUTNING-
 
 29 aug
Onsdag
  1800-2140
  Får ja Lov
--
 Evert Knapelid&Gunnar .
  
 Start av Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 .
 ..
  19:00-22:00
  Hindås
--
 C-laget
  
 
 
 30 aug
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 K
 musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 31 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Levins
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 01 sept
Lördag
  1900-2300
 Smålandsstenar
 K
 Robbans
  
 Mogendans med inslag av Gammaldans.
 
 02 sept
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Rent Drag
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  17:30-20:00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 04 sept
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 K
 Rent Drag
  
 Motionsdans - Säsongsavslutning.
 
 05 sept
Onsdag
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Evert Knapelid&Gunnar .
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Trippix
  
 Snoa, Svingen, Schottis, Bytessnoa Susanna .
 
 06 sept
Torsdag
  1900-2115
  O-bygden
 K
 musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 07 sept
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Diggarna
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 09 sept
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Trippix
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  18.00-21.30
 Hällesåkergården
--
 Rent Drag
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Inlands Folkdansare
--
 Lennart.
  
 Motions och Gillesdans.
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Bengt
  
 
 
 10 sept
MÃ¥ndag
  19.00 - -21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 Dansl. Magnus o Carin.
 
 11 sept
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 C-laget
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  1830-2130
  Får ja Lov
--
 Sture Persson.
  
 Buggkväll inslag av Foxtrot.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Trippix
  
 Fräntorp Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot.
 
 12 sept
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Evert och Gunnar.
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Conny
  
 Pariserpolka, Fantasisnoa.
 
 13 sept
Torsdag
  19.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
--
 Musikanläggning
  
 Bugg Fortsättare.
 
 .
 ..
  18.30 - 19.45
  Alafors buggkurs
--
 Musikanläggning
  
 Bugg Nybörjare.
 
 .
 ..
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
--
 Tore.
  
 
 
 14 sept
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 C-laget
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 16 sept
Söndag
  18.00-21.30
  Hällesåkergården
--
 Robbans
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 .
 ..
  17:30-20:00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Conny
  
 
 
 17 sept
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Arne
  
 Gammaldans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B1




1