Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram        ikon = kort info om föreningen
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 27 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 K
 Eva o Ingvar
  
 Första tanken.
 
 28 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Råön
--
 Duo Blå
  
 3 gamla och en modern.
 
 29 juni
Torsdag
  18.30 - 21.30
 Kungälvs Folkpark
--
 OBS Är inställt.
  
 Inställt. Ingen dans 29/6.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Sätila
--
 HÄSTABACKEN.
  
 Ev Conny + ?.
 
 30 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Charlies
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans.
 
 .
 ..
  18.00-19.00
  Hambologen
--
 Bugg Fortsättningskurs.
  
 Dansledare Mia.
 
 02 juli
Söndag
  18.00 - 21.00
  Munkedals Folkets park
--
 Bo & Bengt.
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  18.00
 Årås Kvarn Kölingared
 K
 Eva o Ingvar
  
 Gammaldans.
 
 05 juli
Onsdag
  19.00 - 22.00
  Råön
--
 Eva o Ingvar
  
 3 gamla och en modern.
 
 06 juli
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
--
 HÄSTABACKEN.
  
 INGEN DANS IDAG.
 
 07 juli
Fredag
  18.00-19.00
  Hambologen
--
 Bugg Fortsättningskurs.
  
 Dansledare Mia.
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Robbans
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans.
 
 09 juli
Söndag
  18.00 - 21.00
  Munkedals Folkets park
--
 Musikanläggning
  
 Sommardans.
 
 12 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Eva o Ingvar
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Råön
--
 Charlies
  
 3 gamla och en modern.
 
 13 juli
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
--
 HÄSTABACKEN.
  
 Conny + ? .
 
 14 juli
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 C-laget
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans.
 
 .
 ..
  18.00-19.00
  Hambologen
--
 Bugg Fortsättningskurs.
  
 Dansledare Mia.
 
 16 juli
Söndag
  18.00 - 21.00
  Munkedals Folkets park
--
 Mats Lennarts
  
 Sommardans.
 
 19 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Robbans
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Råön
--
 Bennyz
  
 3 gamla och en modern.
 
 20 juli
Torsdag
  18.30 - 21.30
  Kungälvs Folkpark
--
 Eva o Ingvar
  
 Tag med fika.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Sätila
--
 HÄSTABACKEN.
  
 Musikanläggning/Orkester .
 
 21 juli
Fredag
  18.00-19.00
  Hambologen
--
 Bugg Fortsättningskurs.
  
 Dansledare Mia.
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Sweedz.
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans.
 
 23 juli
Söndag
  18.00 - 21.00
  Munkedals Folkets park
--
 Musikanläggning
  
 Sommardans.
 
 26 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Bo Liljedahl
  
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Råön
--
 Spelfinkarna
  
 3 gamla och en modern.
 
 27 juli
Torsdag
  18.30 - 21.30
  Kungälvs Folkpark
--
 Spelfinkarna
  
 Tag med fika.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Sätila
--
 HÄSTABACKEN.
  
 Charlies.
 
 28 juli
Fredag
  18.00-19.00
  Hambologen
--
 Bugg Fortsättningskurs.
  
 Dansledare Mia.
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Bo Liljedahl
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans.
 
 30 juli
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Sven Gunnars
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  18.00 - 21.00
  Munkedals Folkets park
--
 Bjarnes.
  
 Sommardans.
 
 01 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 K
 C-laget
  
 
 
 02 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Levins
  
 
 
 03 aug
Torsdag
  18.30 - 21.30
  Kungälvs Folkpark
--
 Charlies
  
 Tag med fika.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Sätila
--
 HÄSTABACKEN.
  
 Conny + ? .
 
 04 aug
Fredag
  18.00-19.00
  Hambologen
--
 Bugg Fortsättningskurs.
  
 Dansledare Mia.
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Robbans
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans.
 
 06 aug
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Svante o Co
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  18.00 - 21.00
  Munkedals Folkets park
--
 Mats Lennarts
  
 Sommardans.
 
 08 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 K
 Duo Blå
  
 
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 K
 Musikanläggning
 
 
 09 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Diggarna
  
 
 
 10 aug
Torsdag
  18.30 - 21.30
  Kungälvs Folkpark
--
 Duo Blå
  
 Tag med fika.
 
 11 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Diggarna
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans.
 
 .
 ..
  18.00-19.00
  Hambologen
--
 Mysfox - nybörjarkurs gång 1.
  
 Dansledare Mia.
 
 13 aug
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Trippix
  
 Augustifest.
 
 .
 ..
  18.00 - 21.00
  Munkedals Folkets park
--
 Evert & Gunnar.
  
 
 
 15 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 K
 Trippix
  
 
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 K
 Musikanläggning
 
  Peikkun
 
 16 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Rent Drag
  
 
 
 17 aug
Torsdag
  18.30 - 21.30
  Kungälvs Folkpark
--
 Eva o Ingvar
  
 
 
 18 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Rent Drag
  
 Dansledare Mia.
 
 .
 ..
  18.00-19.00
  Hambologen
--
 Mysfox - nybörjarkurs gång 2.
  
 Dansledare Mia.
 
 20 aug
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Charlies
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  18.00 - 21.00
  Munkedals Folkets park
--
 Munkedals Dragspelsklubb.
  
 Sommardans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  1700-2200
 Smålandsstenar
 K
 Eva o Ingvar
  
 55-årsfest.
 
 22 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 K
 Diggarna
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 K
 Musikanläggning
 
 
 23 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
--
 Trippix 3st
  
 
 
 24 aug
Torsdag
  18.30 - 21.30
  Kungälvs Folkpark
--
 Levins
  
 
 
 25 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 C-laget
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans.
 
 .
 ..
  18.00-19.00
  Hambologen
--
 Mysfox - nybörjarkurs gång 3.
  
 Dansledare Mia.
 
 27 aug
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Diggarna
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  18.00 - 21.00
  Munkedals Folkets park
--
 Spelfinkarna
  
 Sommardans.
 
 .
 ..
  18.00 - 22.00
  Tranemo DF Limmared
--
 Charlies
  
 Parkudden Tranemo Ingen kurs.
 
 29 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 K
 Levins
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 K
 Musikanläggning
  
 -AVSLUTNING-
 
 30 aug
Onsdag
  18.00-21.40
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Kursstart Gammaldans.
 
 .
 ..
  19:00-22:00
  Hindås
--
 C-laget
  
 
 
 31 aug
Torsdag
  18.30 - 21.30
  Kungälvs Folkpark
--
 Charlies
  
 Medtag fika.
 
 01 sept
Fredag
  18.00-19.00
  Hambologen
--
 Mysfox - nybörjarkurs gång 4.
  
 Dansledare Mia.
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Dur-X
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans.
 
 03 sept
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Eva o Ingvar
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  18.00-22.00
  Tranemo DF Limmared
--
 Robbans.
  
 Parkudden Tranemo Ingen kurs.
 
 05 sept
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 K
 Rent Drag
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 06 sept
Onsdag
  18.00-21.40
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Gammaldanskurs.
 
 .
 ..
  19:30-23:00
 Varbergsbygdens GDF
--
 Levins
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 08 sept
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Trippix
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans.
 
 .
 ..
  18.00-19.00
  Hambologen
--
 Mysfox - nybörjarkurs gång 5.
  
 Dansledare Mia.
 
 10 sept
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Trippix
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  17.30-20.00
  Skepplanda
--
 Evert.
  
 
 
 11 sept
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Bengt
  
 
 
 12 sept
Tisdag
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Trippix 3st
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 K
 Musikanläggning
  
 Motionsdans.
 
 .
 ..
  18.30-21.30
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Kursstart Buggkurs.
 
 13 sept
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Conny o Peter
  
 
 
 .
 ..
  18.00-21.40
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Gammaldanskurs.
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Rent Drag
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 15 sept
Fredag
  18.00-19.00
  Hambologen
--
 Mysfox - nybörjarkurs gång 6 avslutning.
  
 Dansledare Mia.
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Levins
  
 Nybörjarkurs Gammaldans m Fridans.
 
 17 sept
Söndag
  17.30-20.00
  Skepplanda
--
 Bengt
  
 
 
 18 sept
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Göran.
  
 
 
 19 sept
Tisdag
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
  18.30-21.30
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkurs.
 
 20 sept
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Eva o Ingvar
  
 
 
 .
 ..
  18.00-21.40
  Får ja Lov
--
 Evert och Gunnar.
  
 Gammaldanskurs.
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Diggarna
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 24 sept
Söndag
  17.30-20.00
  Skepplanda
--
 Conny
  
 
 
 25 sept
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Conny
  
 
 
 26 sept
Tisdag
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Diggarna
  
 
 
 .
 ..
  18.30-21.30
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkurs.
 
 27 sept
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
  18.00-21.40
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Gammaldanskurs.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Dur-X
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 01 okt
Söndag
  17.30-20.00
  Skepplanda
--
 Anders.
  
 
 
 02 okt
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Anders.
  
 
 
 03 okt
Tisdag
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Levins
  
 
 
 .
 ..
  18.30-21.30
  Får ja Lov
--
 Sture Persson.
  
 Buggkurs.
 
 04 okt
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Diggarna
  
 
 
 .
 ..
  18.00-21.40
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Gammaldanskurs.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 C-laget
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 08 okt
Söndag
  17.30-20.00
  Skepplanda
--
 Ingen dans idag.
  
 
 
 09 okt
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Evert.
  
 
 
 10 okt
Tisdag
  19.99-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Conny
  
 
 
 .
 ..
  18.30-21.30
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkurs.
 
 11 okt
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Duo Blå
  
 
 
 .
 ..
  18.00-21.40
  Får ja Lov
--
 Anders Björk.
  
 Gammaldanskurs.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Trippix
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 15 okt
Söndag
  17.30-20.00
  Skepplanda
--
 Tore.
  
 
 
 16 okt
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Bengt
  
 
 
 17 okt
Tisdag
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Bo Liljedahl
  
 
 
 .
 ..
  18.30-21.30
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkurs.
 
 18 okt
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Eva o Ingvar
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Robbans
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 22 okt
Söndag
  17.30-20.00
  Skepplanda
--
 Evert.
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
 Tranemo DF Limmared
--
 Rent Drag.
  
 
 
 23 okt
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Conny
  
 
 
 24 okt
Tisdag
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Rent Drag
  
 
 
 .
 ..
  18.30-21.30
  Får ja Lov
--
 Conny
  
 Buggkurs.
 
 25 okt
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Liljedahls
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 29 okt
Söndag
  17.30-20.00
  Skepplanda
--
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Tranemo DF Limmared
--
 Robbans
  
 
 
 30 okt
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Göran.
  
 
 
 31 okt
Tisdag
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Duo Blå
  
 
 
 01 nov
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Conny o Peter
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Sweedz.
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 05 nov
Söndag
  17.30-20.00
  Skepplanda
--
 Conny
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Tranemo DF Limmared
--
 Charlies
  
 
 
 06 nov
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Evert.
  
 
 
 07 nov
Tisdag
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Eva o Ingvar
  
 
 
 08 nov
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Duo Blå
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Levins
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 12 nov
Söndag
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  17.30-20.00
  Skepplanda
--
 Tore.
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Tranemo DF Limmared
--
 Eva o Ingvar
  
 
 
 13 nov
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Bengt
  
 
 
 14 nov
Tisdag
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Charlies
  
 
 
 15 nov
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Sture o Ulf
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Diggarna
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 19 nov
Söndag
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  17.30-20.00
  Skepplanda
--
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Tranemo DF Limmared
--
 Sweedz.
  
 
 
 20 nov
MÃ¥ndag
  19.00-21.30
  Viggen
--
 Conny
  
 
 
 21 nov
Tisdag
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Diggarna
  
 
 
 22 nov
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Dur-X
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 26 nov
Söndag
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  17.30-20.00
  Skepplanda
--
 Anders.
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Tranemo DF Limmared
--
 Trippix.
  
 
 
 27 nov
MÃ¥ndag
  19.00-2130
  Viggen
--
 Göran.
  
 
 
 28 nov
Tisdag
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Levins
  
 
 
 29 nov
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Eva o Ingvar
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 C-laget
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 03 dec
Söndag
  17.30-20.00
  Skepplanda
--
 Conny
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Tranemo DF Limmared
--
 DUR-X.
  
 
 
 04 dec
MÃ¥ndag
  19.00--22.30
  Viggen
--
 Charlies
  
 Avslutning! Vi bjuder på fika. OBS! Tiden!.
 
 05 dec
Tisdag
  19.00-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Conny
  
 
 
 06 dec
Onsdag
  19:30-23:00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Charlies
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 
 09 dec
Lördag
  19.00 - 23.30
  Anten
ikon --
 Levins
  
 
 
 10 dec
Söndag
  17.30-20.00
  Skepplanda
--
 Tore.
  
 Avslutning! Anmälan krävs..
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Tranemo DF Limmared
--
 Diggarna
  
 
 
 12 dec
Tisdag
  18.30-22.00
  Fräntorps Folkets hus
--
 Trippix
  
 Avslutning! Vi bjuder på fika! OBS! Tiden!.
 
 13 dec
Onsdag
  19:30-23:00
 Varbergsbygdens GDF
--
 Rent Drag
  
 se www.facebook.com/Vbggdf.
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B