Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram        ikon = kort info om föreningen
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 21 dec
Fredag
  19.00-23.30
  Borås GDF
--
 Levins
  
 Julagille - Passa på att höra Levins en sista gång i Boråsparken..
 
 26 dec
Onsdag
 
  Smålandsstenar
 K
 Eva o Ingvar
  
 Juldans I Bredaryds Bygdegård.
 
 27 dec
Torsdag
  19.30-23.00
  Halmstad
--
 Rent Drag
  
 Juldans på Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 C-laget
  
 MELLANDAGSDANSEN.
 
 06 jan
Söndag
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
 Smålandsstenar
 K
 Rent Drag
  
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 08 jan
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Dur-X
  
 
 
 09 jan
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Eva o Ingvar
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Connys.
  
 
 
 10 jan
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 11 jan
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Rent Drag
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 13 jan
Söndag
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
--
 Anders Björk.
  
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 K
 Eva o Ingvar
  
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 15 jan
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Diggarna
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Sture.
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg .
 
 16 jan
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Trippix 3st
  
 
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
  Musikanläggning.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 17 jan
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 18 jan
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Bo Liljedahl o Thomas
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 20 jan
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 K
 Donald & Co.
  
 Ledare: Brittmarie & Kjell Nybörjarkurs.
 
 22 jan
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Rent Drag
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Anders Björk.
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 23 jan
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Duo Blå
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Ulf - Kode spelmän.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 24 jan
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 25 jan
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Charlies
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 27 jan
Söndag
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
--
 Bengt.
  
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 K
 C-laget
  
 Ledare: Brittmarie & Kjell Nybörjarkurs.
 
 29 jan
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Trippix
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Evert Knapelid.
  
 Gammaldanskurs med Mia + Fridans.
 
 30 jan
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Connys.
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Rent Drag
  
 
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Evert &Gunnar.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 31 jan
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  1900-2100
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 01 feb
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Trippix
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 03 feb
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 K
 Diggarna
  
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 05 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Connys.
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Evert Knapelid.
  
 Gammaldanskurs med Mia + fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 06 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Bennyz
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Diggarna
  
 
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Tore Carlsson.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 07 feb
Torsdag
  18,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Arne
  
 Årsmöte.
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 10 feb
Söndag
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
--
 Haga-Lennart.
  
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 K
 Sweedz.
  
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 12 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Dur-X
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Tore Carlsson (Trippix).
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 13 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Tore Karlsson.
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Bennyz
  
 
 
 14 feb
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 17 feb
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 K
 Charlies
  
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 19 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Connys.
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 John Carlsson .
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 20 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Sweedz.
  
 
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Evert & Gunnar.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 21 feb
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 24 feb
Söndag
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
--
 Evert o Gunnar.
  
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
  
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 K
 Trippix
  
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 26 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Sweeds.
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Anders Björk.
  
 Gammaldanskurs med Mia+fridans.
 
 27 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Trippix
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Connys.
  
 
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Musikanläggning.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 28 feb
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Arne
  
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 03 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 05 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Dur-X
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Sture Johansson ( Rent drag).
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 06 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Connys.
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Trippix 2 st.
  
 
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Musikanläggning.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 07 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 10 mars
Söndag
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
--
 Evert o Gunnar.
  
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 12 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Trippix
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Conny
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 13 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Duo Blå
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Janne & Henrik.
  
 
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Ulf-Kode spelmän.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 14 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 15 mars
Fredag
  2000-2300
  Får ja Lov
--
 Charlies
  
 Gammal- och modern dans Årsmöte kl 19 00 -20 00 Kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 17 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 19 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Rent Drag
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Evert Knapelid.
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 20 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Sweedz.
  
 
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Evert & Gunnar.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00. Avslutning med fika.
 
 21 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 24 mars
Söndag
  17.30-20.30
  Inlands Folkdansare
--
 Kode Spelmän.
  
 Motions-Gillesdans Avslutning, Fika ingår.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 26 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Diggarna
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Anders Björk.
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 27 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Eva o Ingvar
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Connys.
  
 
 
 28 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Anders B.
  
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 31 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 02 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Tore Carlsson (Trippix).
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 03 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Charlies
  
 
 
 04 april
Torsdag
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 05 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Trippix
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 07 april
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 09 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Connys.
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Evert Knapelid.
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 10 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Connys.
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Eva o Ingvar
  
 
 
 11 april
Torsdag
  1830-2100
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkväll där Mia ger kursinslag.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 12 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Connys.
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 13 april
Lördag
  14:00-ca18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 Gillesdansdag, se annons.
 
 14 april
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 16 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Trippix
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Conny
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 17 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Charlies
  
 
 
 18 april
Torsdag
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 19 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Eva o Ingvar
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 22 april
Måndag
  18.00 - 21.30
  Sätila
--
 Trippix 3st
  
 ANNANDAGSDANSEN kl 18.00-21.30.
 
 24 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Spelfinkarna
  
 
 
 25 april
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 26 april
Fredag
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Trippix 2st.
  
 Vårfinal Gammal och modern dans Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 28 april
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 30 april
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Anten
ikon --
 Charlies
  
 Valborgsmässoafton.
 
 03 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Trippix
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 05 maj
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 06 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 K
 Sweedz, 2 st.
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 10 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Dur-X
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 13 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 K
 Trippix
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 17 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 C-laget
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 20 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 K
 Rent Drag
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 24 maj
Fredag
  19.00-22.00
  Hambologen
--
 Sweedz.
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 27 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 K
 Connys.
  
 
 
 31 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Rent Drag
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 03 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 K
 Charlies
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 07 juni
Fredag
  19.00-22.00
  Hambologen
--
 C-laget
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 10 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 K
 Dur-X
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 14 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Diggarna
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 17 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 K
 Diggarna
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 20 juni
Torsdag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Rent Drag
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 22 juni
Lördag
  19.00 - 22.00
  Anten
ikon --
 Eva o Ingvar
  
 Midsommardagen.
 
 28 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
--
 Charlies
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B