Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram      = Dansvideo    ikon Dansbeskrivning
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 20 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Charlies
    ikon
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Bengt
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Sweedz.
    ikon
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 C-laget
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Evert & Gunnar.
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00. Avslutning med fika.
 
 21 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 Anders B.
 
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 Musikanläggning.
 Polskekurs.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
 Conny
 
 
 24 mars
Söndag
  17.30-20.30
  Inlands Folkdansare
 Kode Spelmän.
 Motions-Gillesdans Avslutning, Fika ingår.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Evert.
 
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Trippix
 
 
 
 25 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Bengt
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Conny.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Musikanläggning
 
 
 26 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Diggarna
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Anders Björk.
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
 Rent Drag
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Norrahammars Folkets Hus
 C-laget
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Eva o Ingvar
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 27 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Eva o Ingvar
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Sture.
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Connys.
    ikon
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Trippix
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 28 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 Evert.
 
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
 Musikanläggning
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 Eva & Janne efter paus.
 Polskedans.
 
 31 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
 Kode Spelmän
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Conny
 
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Rent Drag
 
 
 
 01 april
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Arne
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
 Anders.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Musikanläggning
 Avslutning Föranmälan!.
 
 02 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Charlies
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Tore Carlsson (Trippix).
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Diggarna
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
 Rent Drag
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 03 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Kode Spelmän
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Anders Björk.
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Charlies
  Snurrebocken, Körarpolka .
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Sweeds.
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 04 april
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 Evert.
 
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 Musikanläggning.
 Polskekurs.
 
 05 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Trippix
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 06 april
Lördag
  17.30-23.00
  Viggen
 C-laget
 
 Jubileumsfest Viggen 45 år Vi firar med mat och dans i Kulturhuset Möllan i Mölndal (se inbjudan).
 
 07 april
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Evert.
 Avslutning Föranmälan!.
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Eva o Ingvar
 
 
 
 08 april
Måndag
  19.15-21.45
  Viggen
 Trippix 2 man.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 09 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Connys.
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Evert Knapelid.
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
 Sweeds.
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  18.30-22.00
  Viggen
 Trippix
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 10 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Connys.
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Arne
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Eva o Ingvar
 AVSLUTNING .
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Diggarna
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 11 april
Torsdag
  19,00-22.00
  Friska Viljors GDF
 Anders B.
 
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
 Musikanläggning
 Buggkväll där Mia ger kursinslag.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 Schenellkvintetten efter paus.
 Polskedans.
 
 12 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Connys.
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 13 april
Lördag
  14:00-ca18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 Gillesdansdag, se annons.
 
 14 april
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
 Kode Spelmän
 
 Terminsavslutning, anmälan krävs.
 
 .
 ..
  18,00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Eva o Ingvar
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Charlies
 
 
 
 16 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Trippix
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
 Conny
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
 Charlies
 Lagagården, Laholm.
 
 17 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Charlies
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 John K.
 
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Trippix
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 18 april
Torsdag
  19.00-22.00
  Friska Viljors GDF
 Duo Blå
 
 
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 Musikanläggning.
 Polskekurs.
 
 19 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Eva o Ingvar
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 22 april
Måndag
  18.00 - 21.30
  Sätila
 Trippix 3st
 ANNANDAGSDANSEN kl 18.00-21.30.
 
 .
 ..
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Sweeds.
 
 
 
 23 april
Tisdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 C-laget
 Lagagården, Laholm.
 
 24 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Spelfinkarna
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Tore C.
 
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Dur-X
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 25 april
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 Triol efter paus.
 Polskedans.
 
 26 april
Fredag
  1900 2200
  Får ja Lov
 Connys.
 
 Vårfest gammal och modern dans.
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Eva o Ingvar
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 28 april
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 30 april
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Anten
 Charlies
 Valborgsmässoafton.
 
 02 maj
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Diggarna
 Karsefors, Ysby.
 
 03 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Trippix
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 04 maj
Lördag
 
  Anten
 Eva o Ingvar
 
 
 
 05 maj
Söndag
 
  Ny artikel
 
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 .
 ..
  1800-2200
  Smålandsstenar
 Sweedz.
 
 Bugg & Gammaldans kursledare Jessica.
 
 06 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Sweedz, 2 st.
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 07 maj
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 08 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Sweedz.
 
 
 
 09 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Charlies
 Karsefors, Ysby.
 
 10 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Dur-X
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 12 maj
Söndag
  1800-2200
  Smålandsstenar
 Charlies
 
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 13 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Connys.
 
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 14 maj
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Eva o Ingvar
    ikon
 
 15 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Diggarna
 
 
 
 16 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Dur-X
 Karsefors, Ysby.
 
 17 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 C-laget
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 19 maj
Söndag
  1800-2200
  Smålandsstenar
 C-laget
 
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 20 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Rent Drag
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 21 maj
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 22 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Trippix 3st
 
 
 
 23 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 C-laget
 Karsefors, Ysby.
 
 24 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Sweedz.
 
 
 
 26 maj
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Dur-X
 
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 27 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Trippix
 
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 28 maj
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
 
 
 
 29 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Eva o Ingvar
 
 
 
 30 maj
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Sweeds.
 Karsefors, Ysby.
 
 31 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Rent Drag
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 02 juni
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Rent Drag
 
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 03 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Charlies
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 04 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Diggarna
    ikon
 
 05 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Vakant
 
 
 
 06 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Charlies
 Karsefors, Ysby.
 
 07 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 C-laget
 
 
 
 09 juni
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Diggarna
 
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 10 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Dur-X
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 11 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 12 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Connys.
 
 
 
 13 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Trippix
 Karsefors, Ysby.
 
 14 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Diggarna
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 16 juni
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Trippix
 
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 17 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Diggarna
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 18 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 19 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Rent Drag
 
 
 
 20 juni
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Sweeds.
 Karsefors, Ysby.
 
 .
 ..
  20.00-23.30
  Hambologen
 Rent Drag
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 22 juni
Lördag
  19.00 - 22.00
  Anten
 Eva o Ingvar
 Midsommardagen.
 
 25 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Rent Drag
    ikon
 
 26 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Charlies
 
 
 
 27 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Rent Drag
 Karsefors, Ysby.
 
 28 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Charlies
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 10 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Eva o Ingvar
 
 
 
 17 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Vakant
 
 
 
 24 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Sweedz.
 
 
 
 26 juli
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Charlies
 
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 31 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Eva o Ingvar
 
 
 
 02 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Rent Drag
 
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 07 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Rent Drag
 
 
 
 09 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Trippix
 
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 14 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Diggarna
 
 
 
 16 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Diggarna
 
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 21 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Charlies
 
 
 
 23 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Dur-X
 
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 28 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Connys.
 
 
 
 30 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Charlies
 
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 03 sept
Tisdag
  1800-2130
  Får ja Lov
 Sture.
 
 
 
 06 sept
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Diggarna
 
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 10 sept
Tisdag
  1800-2130
  Får ja Lov
 Evert Knapelid.
 
 
 
 17 sept
Tisdag
  1800-2130
  Får ja Lov
 Tore Carlsson (Trippix).
 
 
 
 24 sept
Tisdag
  1800-2130
  Får ja Lov
 Anders Björk.
 
 
 
 01 okt
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Tore Carlsson (Trippix).
 
 Gammaldanskurs Nyb och Fortsättning.
 
 08 okt
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Conny Brodin (C-Laget).
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 .
 ..
 
  Ny artikel
 
 
 
 15 okt
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Sture Johansson ( Rent drag).
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 22 okt
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Anders Björk.
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 29 okt
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 John Carlsson.
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 05 nov
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Evert Knapelid.
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 12 nov
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Anders Björk.
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 19 nov
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Sture Johansson ( Rent drag).
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 26 nov
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Conny Brodin (C-Laget).
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 03 dec
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Evert Knapelid.
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 13 dec
Fredag
  1900-2230
  Får ja Lov
 Connys.
 
 Julfest gammal och modern dans.
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B