Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram      = Dansvideo    ikon Dansbeskrivning
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans, m.m.
 
 22 juni
Lördag
  19.00 - 22.00
  Anten
 Eva o Ingvar
 Midsommardagen.
 
 04 maj
Lördag
 
  Anten
 Eva o Ingvar
 
 
 30 april
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Anten
 Charlies
 Valborgsmässoafton.
 
 24 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 EMG.
 
 
 11 juni
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 04 aug
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Sven Gunnars
 Gammaldans
 
 09 juni
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Tång o Co med Hazze
 Gammaldans
 
 02 juni
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Svante o Co
 Gammaldans
 
 26 maj
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Diggarna
 Gammaldans
 
 14 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 28 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 12 maj
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Eva o Ingvar
 Gammaldans
 
 07 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 05 maj
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Trippix
 Gammaldans
 
 19 maj
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Sweedz.
 Gammaldans
 
 03 sept
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 21 maj
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 10 sept
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 16 juni
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Charlies
 Gammaldans
 
 01 sept
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Diggarna
 Gammaldans
 
 27 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 20 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 13 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 06 aug
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 18 aug
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Trippix
 Gammaldans
 
 06 juni
Torsdag
  16.00 - 22.45
  Fröjden/Jönköping
 Rent-Drag / Wahlströms.
 Gammaldans & Foxtrot/Bugg
 
 18 juni
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag
 
 11 aug
Söndag
  18,00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Charlies
 Gammaldans Augustifest
 
 25 aug
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 Eva o Ingvar
 Gammaldans
 
 08 sept
Söndag
  18.00 - 21.30
  Fröjden/Jönköping
 C-laget
 Gammaldans
 
 27 aug
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Diggarna
 Motionsdans.
 
 07 maj
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Diggarna
 Motionsdans Säsongstart.
 
 14 maj
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Duo Blå
 OBS! ändring i programmet.
 
 21 maj
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Trippix
 Motionsdans.
 
 28 maj
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Rent Drag
 Motionsdans - OBS! ändring i programmet.
 
 04 juni
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Eva o Ingvar
 Motionsdans.
 
 11 juni
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Connys.
 Motionsdans.
 
 18 juni
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Charlies
 Motionsdans.
 
 20 aug
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Charlies
 Motionsdans.
 
 03 sept
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Connys.
 Avslutning.
 
 13 aug
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 Trippix
 Motionsdans.
 
 06 aug
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Furulundsparken
 EMG.
 Motionsdans.
 
 03 sept
Tisdag
  1800-2100
  Får ja Lov
 Musikanläggning Mia väljer och leder.
 Buggkurs Nybörjare 1800 - 1900 .
 
 04 sept
Onsdag
  1800-2130
  Får ja Lov
 inte klart.
 Start Gammaldanskurs Nybörjare 1800 -1900.
 
 31 aug
Lördag
  11 00
  Får ja Lov
 Inte klart.
 Uppvisning vid invigning av Selma Stadsdelshus.
 
 13 dec
Fredag
  1900-2230
  Får ja Lov
 Connys.
 Julfest gammal och modern dans.
 
 08 aug
Torsdag
  1800 - 1945
  Får ja Lov
 Inte klart.
 Uppvisning Kungsportsplatsen under Gotenburg Festival.
 
 06 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Charlies
 Karsefors, Ysby.
 
 02 maj
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Diggarna
 Karsefors, Ysby.
 
 30 maj
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Sweeds.
 Karsefors, Ysby.
 
 09 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Charlies
 Karsefors, Ysby.
 
 27 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Rent Drag
 Karsefors, Ysby.
 
 16 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Dur-X
 Karsefors, Ysby.
 
 13 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Trippix
 Karsefors, Ysby.
 
 23 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 C-laget
 Karsefors, Ysby.
 
 20 juni
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Sweeds.
 Karsefors, Ysby.
 
 31 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Rent Drag
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 30 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Charlies
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 28 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Charlies
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 07 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 C-laget
 
 
 23 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Dur-X
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 14 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Diggarna
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 26 juli
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Charlies
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 20 juni
Torsdag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Rent Drag
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 17 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 C-laget
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 24 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Sweedz.
 
 
 03 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Trippix
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 06 sept
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Diggarna
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 16 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Diggarna
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 02 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Rent Drag
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 09 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Trippix
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 10 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Dur-X
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 17 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Vakant
 
 
 12 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Connys.
 
 
 14 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Diggarna
 
 
 08 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Sweedz.
 
 
 29 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Eva o Ingvar
 
 
 21 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Charlies
 
 
 07 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Rent Drag
 
 
 05 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 EMG.
 
 
 10 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Eva o Ingvar
 
 
 19 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Rent Drag
 
 
 15 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Diggarna
 
 
 28 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Connys.
 
 
 26 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Charlies
 
 
 24 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Sweedz.
 
 
 31 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Eva o Ingvar
 
 
 22 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Trippix 3st
 
 
 13 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Connys.
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 27 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Trippix
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 10 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Dur-X
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 06 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Sweedz, 2 st.
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 20 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Rent Drag
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 03 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Charlies
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 17 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Diggarna
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 24 april
Onsdag
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Tore C.
 
 
 28 maj
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 06 aug
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 11 juni
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 20 aug
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 06 juni
Torsdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 18 juni
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 10 sept
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 13 aug
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 16 juni
Söndag
 
  Ny artikel
 
 
 
 27 aug
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 09 juni
Söndag
 
  Ny artikel
 
 
 
 02 juni
Söndag
 
  Ny artikel
 
 
 
 03 sept
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 25 april
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 Triol efter paus.
 Polskedans.
 
 24 juli
Onsdag
  19.00-22.00
  Råön
 Charlies
 
 
 17 juli
Onsdag
  19.00 - 22.00
  Råön
 Spelfinkarna
 
 
 03 juli
Onsdag
  19.00 - 22.00
  Råön
 Eva o Ingvar
 
 
 10 juli
Onsdag
  19.00 - 22.00
  Råön
 Conny´s.
 
 
 26 juni
Onsdag
  19.00-22.00
  Råön
 Duo Blå
 
 
 28 april
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 05 maj
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 27 aug
Tisdag
  18,30-22,00
  Sandsjön
 Musikanläggning
 -AVSLUTNING-
 
 25 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Rent Drag
    ikon
 
 18 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 11 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 04 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Diggarna
    ikon
 
 20 aug
Tisdag
  18,30-22,00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 28 maj
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
 
 
 13 aug
Tisdag
  18,30-22,00
  Sandsjön
 Charlies
 
 Första tanken.
 
 14 maj
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Eva o Ingvar
    ikon
 
 07 maj
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 06 aug
Tisdag
  18,30-22,00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 21 maj
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 19 maj
Söndag
  1800-2200
  Smålandsstenar
 C-laget
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 12 maj
Söndag
  1800-2200
  Smålandsstenar
 Charlies
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 05 maj
Söndag
  1800-2200
  Smålandsstenar
 Sweedz.
 Bugg & Gammaldans kursledare Jessica.
 
 16 juni
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Trippix
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 26 maj
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Dur-X
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 02 juni
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Rent Drag
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 09 juni
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Diggarna
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 02 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Charlies
 
 
 23 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Rent Drag
 
 
 11 juli
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 09 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Sweedz.
 
 
 18 juli
Torsdag
 
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 30 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Eva o Ingvar
 
 
 25 juli
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 01 aug
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 27 sept
Fredag
  19.00-24.00
  Sätila
 RÄKFESTEN MED TRIPPIX.
 
 
 25 sept
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Connys.
 
 
 18 sept
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Rent Drag
 
 
 13 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Diggarna
 
 
 11 sept
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Trippix
 
 
 20 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Charlies
 
 
 27 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Connys.
 
 
 06 nov
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Connys.
 
 
 16 okt
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Diggarna
 
 
 04 sept
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Charlies
 
 
 04 dec
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Trippix 3st AVSLUTNING REPETITION.
 
 
 08 aug
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 27 juni
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 13 juni
Torsdag
  19.00-22.00
  Sätila
 HÄSTABACKEN.
 
 
 29 dec
Söndag
  18.00 - 21.30
  Sätila
 C-LAGET MELLANDAGSDANSEN kl 18.00-21.30.
 
 
 24 april
Onsdag
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Dur-X
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 26 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Eva o Ingvar
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 .
 ..
  20.00
  Ätransalen
 Eva o Ingvar
 
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B