Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram        ikon = kort info om föreningen
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 01 feb
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
--
 Trippix
  
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 03 feb
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 K
 Diggarna
  
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 04 feb
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Conny
  
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
--
 Evert o Co.
  
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 
 
 05 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Connys.
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Evert Knapelid.
  
 Gammaldanskurs med Mia + fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
--
 Charlies
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Trippix
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 06 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Bennyz
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 John K.
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Diggarna
  
 Vals, Kalle P:s vals.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
--
 C-laget
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Tore Carlsson.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 07 feb
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
--
 Musikanläggning
  
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  18,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Arne
  
 Årsmöte.
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskekurs.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
--
 Conny
  
 
 
 10 feb
Söndag
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
--
 Haga-Lennart.
  
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
  18,00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Sven Gunnars
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Evert.
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 K
 Sweedz.
  
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 11 feb
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Anders.
  
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
--
 Bengt.
  
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 
 
 12 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Dur-X
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Tore Carlsson (Trippix).
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
--
 Sweeds.
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Charlies
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 13 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Tore Karlsson.
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Bennyz
  
 Hambo, Hambo från Turinge.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Dur-X
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 14 feb
Torsdag
  18.30 - 21.30
  Alafors buggkurs
--
 Musikanläggning
  
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Bengt
  
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
--
 Laggar Stig.
  
 
 
 17 feb
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Evert.
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 K
 Charlies
  
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 18 feb
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Arne
  
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
--
 Göran.
  
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 
 
 19 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Connys.
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 John Carlsson .
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans i kulturhuset Selma Lagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Halmstad
--
 Diggarna
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 20 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Dj Jan-Inge.
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Sweedz.
 
  Bonnen
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Bo Liljedahl
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Evert & Gunnar.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 21 feb
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
--
 Musikanläggning
  
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Evert.
  
 
 
 .
 ..
  1900-2115
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
--
 Tore.
  
 
 
 24 feb
Söndag
  18:00-21:30
  Hindås
--
 Charlies
  
 
 
 .
 ..
  17.30-20.00
  Inlands Folkdansare
--
 Evert o Gunnar.
  
 Motions och Gilledans.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.00 - 21.00
  Smålandsstenar
 K
 Trippix
  
 Ledare: PärAnders & Marie Nybörjarkurs.
 
 25 feb
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Bengt
  
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
--
 Conny.
  
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 
 
 26 feb
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Sweeds.
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Anders Björk.
  
 Gammaldanskurs med Mia+fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
--
 C-laget
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 22.00
  Norrahammars Folkets Hus
--
 June spelmän.
  
 Gammaldans.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Diggarna
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 27 feb
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
ikon --
 Trippix
  
 
 
 .
 ..
  13.30 - 15.45
  Högsbo
--
 Ronny.
  
 
 
 .
 ..
  19.00 - 22.30
  Sätila
--
 Connys.
 
 
 .
 ..
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
--
 Sweeds.
  
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 .
 ..
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
ikon --
 Musikanläggning.
  
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00.
 
 28 feb
Torsdag
  18.30 - 21.00
  Alafors buggkurs
--
 Musikanläggning
  
 Nyb. 18.30 Forts. 19.30.
 
 .
 ..
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 K
 Arne
  
 
 
 .
 ..
  1830-2100
  Får ja Lov
--
 Musikanläggning
  
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 .
 ..
  1900-2200
  O-bygden
 K
 Musikanläggning.
  
 Polskedans.
 
 .
 ..
 
  Snurrebocken
--
 Conny
  
 
 
 .
 ..
  19.00 -21.30
  Snurrebocken
--
 Conny
  
 
 
 03 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
ikon --
 Kode Spelmän
  
 
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
--
 Musikanläggning
  
 
 
 .
 ..
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
--
 Evert.
  
 
 
 04 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 K
 Conny
  
 Gammaldans med kursinslag..
 
 .
 ..
  19.15-21.45
  Viggen
--
 Anders.
  
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Älvängen
--
 Musikanläggning
  
 
 
 05 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
--
 Dur-X
  
 
 
 .
 ..
  1800 2130
  Får ja Lov
--
 Sture Johansson ( Rent drag).
  
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 .
 ..
  19,30-23,00
 Halmstad
--
 Charlies
  
 Lagagården, Laholm.
 
 .
 ..
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
--
 Musikanläggning
  
 Motionsdans med kursinslag.
 
 .
 ..
  19.00-22.00
  Viggen
--
 Connys.
  
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B1




1