Danskalendern för västra Sverige
Till Alldans                              Danskalendern i mobilen. Lägg in denna länk http://alldans.se/mob/?a=0
ikon = länk till hemsida   ikon = Dagens dansprogram      = Dansvideo    ikon Dansbeskrivning
  
Datum
   Dag
Kl
Förening
  
  
  
Orkester
 
Dans
 
 18 april
Torsdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 05 maj
Söndag
 
  Ny artikel
 
 
 
 08 okt
Tisdag
 
  Ny artikel
 
 
 
 21 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 Anders B.
 
 
 
 11 april
Torsdag
  19,00-22.00
  Friska Viljors GDF
 Anders B.
 
 
 
 26 mars
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Anders Björk.
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 03 april
Onsdag
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Anders Björk.
 
 
 24 sept
Tisdag
  1800-2130
  Får ja Lov
 Anders Björk.
 
 
 
 22 okt
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Anders Björk.
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 12 nov
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Anders Björk.
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 01 april
Måndag
  19.15-21.45
  Viggen
 Anders.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 .
 ..
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Arne
 Gammaldans med kursinslag..
 
 10 april
Onsdag
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Arne
 
 
 20 mars
Onsdag
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Bengt
 
 
 25 mars
Måndag
  19.15 - 21.45
  Tre Ting Särögården
 Bengt
 Gammaldans med kursinslag..
 
 20 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Charlies
    ikon
 
 02 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Charlies
 
 
 03 april
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Charlies
  Snurrebocken, Körarpolka .
 
 14 april
Söndag
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Charlies
 
 
 
 16 april
Tisdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Charlies
 Lagagården, Laholm.
 
 17 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Charlies
 
 
 30 april
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Anten
 Charlies
 Valborgsmässoafton.
 
 09 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Charlies
 Karsefors, Ysby.
 
 12 maj
Söndag
  1800-2200
  Smålandsstenar
 Charlies
 
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 03 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Charlies
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 06 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Charlies
 Karsefors, Ysby.
 
 26 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Charlies
 
 
 
 28 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Charlies
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 26 juli
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Charlies
 
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 21 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Charlies
 
 
 
 30 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Charlies
 
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 20 mars
Onsdag
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 C-laget
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 26 mars
Tisdag
  19.00 - 22.00
  Norrahammars Folkets Hus
 C-laget
 Gammaldans.
 
 06 april
Lördag
  17.30-23.00
  Viggen
 C-laget
 
 Jubileumsfest Viggen 45 år Vi firar med mat och dans i Kulturhuset Möllan i Mölndal (se inbjudan).
 
 23 april
Tisdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 C-laget
 Lagagården, Laholm.
 
 17 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 C-laget
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 19 maj
Söndag
  1800-2200
  Smålandsstenar
 C-laget
 
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 23 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 C-laget
 Karsefors, Ysby.
 
 07 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 C-laget
 
 
 
 21 mars
Torsdag
  19.00 - 21.30
  Snurrebocken
 Conny
 
 
 31 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Conny
 
 
 16 april
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Conny
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 08 okt
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Conny Brodin (C-Laget).
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 26 nov
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Conny Brodin (C-Laget).
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 25 mars
Måndag
  19.15-21.45
  Viggen
 Conny.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 27 mars
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Connys.
    ikon
 
 09 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Connys.
 
 
 10 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Connys.
 
 
 12 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Connys.
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 26 april
Fredag
  1900 2200
  Får ja Lov
 Connys.
 
 Vårfest gammal och modern dans.
 
 13 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Connys.
 
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 12 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Connys.
 
 
 
 28 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Connys.
 
 
 
 13 dec
Fredag
  1900-2230
  Får ja Lov
 Connys.
 
 Julfest gammal och modern dans.
 
 26 mars
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Diggarna
 
 
 02 april
Tisdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Diggarna
 Lagagården, Laholm.
 
 10 april
Onsdag
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Diggarna
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 02 maj
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Diggarna
 Karsefors, Ysby.
 
 15 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Diggarna
 
 
 
 04 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Diggarna
    ikon
 
 09 juni
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Diggarna
 
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 14 juni
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Diggarna
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 17 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Diggarna
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 14 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Diggarna
 
 
 
 16 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Diggarna
 
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 06 sept
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Diggarna
 
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 18 april
Torsdag
  19.00-22.00
  Friska Viljors GDF
 Duo Blå
 
 
 
 24 april
Onsdag
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Dur-X
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 10 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Dur-X
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 16 maj
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Dur-X
 Karsefors, Ysby.
 
 26 maj
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Dur-X
 
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 10 juni
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Dur-X
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 23 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Dur-X
 
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 28 mars
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 Eva & Janne efter paus.
 Polskedans.
 
 26 mars
Tisdag
  19.00-22.00
  Viggen
 Eva o Ingvar
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 27 mars
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Eva o Ingvar
 
 
 07 april
Söndag
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Eva o Ingvar
 
 
 
 10 april
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Eva o Ingvar
 AVSLUTNING .
 
 14 april
Söndag
  18,00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Eva o Ingvar
 Gammaldans.
 
 19 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Eva o Ingvar
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 26 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Eva o Ingvar
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 04 maj
Lördag
 
  Anten
 Eva o Ingvar
 
 
 
 14 maj
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Eva o Ingvar
    ikon
 
 29 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Eva o Ingvar
 
 
 
 22 juni
Lördag
  19.00 - 22.00
  Anten
 Eva o Ingvar
 Midsommardagen.
 
 10 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Eva o Ingvar
 
 
 
 31 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Eva o Ingvar
 
 
 
 20 mars
Onsdag
  19.30-21.30
  Ödsmåls bygdegård
 Evert & Gunnar.
 Gillesdans med kursinslag. Grundkurs börjar kl 18.00. Avslutning med fika.
 
 09 april
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Evert Knapelid.
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 10 sept
Tisdag
  1800-2130
  Får ja Lov
 Evert Knapelid.
 
 
 
 05 nov
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Evert Knapelid.
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 03 dec
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Evert Knapelid.
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 24 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Evert.
 
 
 28 mars
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 Evert.
 
 
 
 04 april
Torsdag
  19,30-22,00
  Friska Viljors GDF
 Evert.
 
 
 
 07 april
Söndag
  17.30 - 20.00
  Skepplanda
 Evert.
 Avslutning Föranmälan!.
 
 29 okt
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 John Carlsson.
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 17 april
Onsdag
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 John K.
 
 
 31 mars
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
 Kode Spelmän
 
 
 03 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Kode Spelmän
 
 
 14 april
Söndag
  17.30 - 20.00
  Kode Hemvärnsgård
 Kode Spelmän
 
 Terminsavslutning, anmälan krävs.
 
 24 mars
Söndag
  17.30-20.30
  Inlands Folkdansare
 Kode Spelmän.
 Motions-Gillesdans Avslutning, Fika ingår.
 
 .
 ..
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 25 mars
Måndag
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Musikanläggning
 
 
 28 mars
Torsdag
  1830-2100
  Får ja Lov
 Musikanläggning
 Buggkväll där Mia ger kursinslag i Kulturhuset Selmalagerlöfs torg.
 
 31 mars
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 01 april
Måndag
  19.00 - 21.30
  Älvängen
 Musikanläggning
 Avslutning Föranmälan!.
 
 02 april
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag.
 
 07 april
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 09 april
Tisdag
  19.00 - 21.30
  Norrahammars Folkets Hus
 Musikanläggning
 Motionsdans med kursinslag.
 
 11 april
Torsdag
  1830-2100
  Får ja Lov
 Musikanläggning
 Buggkväll där Mia ger kursinslag.
 
 13 april
Lördag
  14:00-ca18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 Gillesdansdag, se annons.
 
 28 april
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 05 maj
Söndag
  18:30
  Rävlanda DG
 Musikanläggning
 
 
 07 maj
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 21 maj
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 28 maj
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
 
 
 
 11 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 18 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Musikanläggning
    ikon
 
 21 mars
Torsdag
  1900-2115
  O-bygden
 Musikanläggning.
 Polskekurs.
 
 04 april
Torsdag
  1900-2115
  O-bygden
 Musikanläggning.
 Polskekurs.
 
 18 april
Torsdag
  1900-2115
  O-bygden
 Musikanläggning.
 Polskekurs.
 
 26 mars
Tisdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Rent Drag
 Lagagården, Laholm.
 
 31 mars
Söndag
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Rent Drag
 
 
 
 02 april
Tisdag
  19.00-22.00
  Viggen
 Rent Drag
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 20 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Rent Drag
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 31 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Rent Drag
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 02 juni
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Rent Drag
 
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 19 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Rent Drag
 
 
 
 20 juni
Torsdag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Rent Drag
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 25 juni
Tisdag
  18.30 - 22.00
  Sandsjön
 Rent Drag
    ikon
 
 27 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Rent Drag
 Karsefors, Ysby.
 
 02 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Rent Drag
 
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 07 aug
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Rent Drag
 
 
 
 11 april
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 Schenellkvintetten efter paus.
 Polskedans.
 
 24 april
Onsdag
  19.00 - 21.30
  Anten
 Spelfinkarna
 
 
 15 okt
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Sture Johansson ( Rent drag).
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 19 nov
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Sture Johansson ( Rent drag).
 
 Gammaldanskurs Nyb o Forts.
 
 27 mars
Onsdag
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Sture.
 
 
 03 sept
Tisdag
  1800-2130
  Får ja Lov
 Sture.
 
 
 
 03 april
Onsdag
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Sweeds.
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 09 april
Tisdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Sweeds.
 Lagagården, Laholm.
 
 22 april
Måndag
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Sweeds.
 
 
 
 30 maj
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Sweeds.
 Karsefors, Ysby.
 
 20 juni
Torsdag
  19,30-23,00
 Halmstad
 Sweeds.
 Karsefors, Ysby.
 
 06 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Sweedz, 2 st.
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 20 mars
Onsdag
  19.00 - 22.30
  Sätila
 Sweedz.
    ikon
 
 05 maj
Söndag
  1800-2200
  Smålandsstenar
 Sweedz.
 
 Bugg & Gammaldans kursledare Jessica.
 
 08 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Sweedz.
 
 
 
 24 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Sweedz.
 
 
 
 24 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Sweedz.
 
 
 
 24 april
Onsdag
  13.30 - 15.45
  Högsbo
 Tore C.
 
 
 02 april
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Tore Carlsson (Trippix).
 Gammaldanskurs med Mia+ fridans.
 
 17 sept
Tisdag
  1800-2130
  Får ja Lov
 Tore Carlsson (Trippix).
 
 
 
 01 okt
Tisdag
  1800 2130
  Får ja Lov
 Tore Carlsson (Trippix).
 
 Gammaldanskurs Nyb och Fortsättning.
 
 25 april
Torsdag
  1900-2200
  O-bygden
 Triol efter paus.
 Polskedans.
 
 24 mars
Söndag
  17.00-21.00
  Tranemo DF Limmared
 Trippix
 
 
 
 27 mars
Onsdag
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Trippix
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 05 april
Fredag
  20.00-23.30
  Ätransalen
 Trippix
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 09 april
Tisdag
  18.30-22.00
  Viggen
 Trippix
 Fräntorps Folkets Hus Fridanskväll 2 gammal/gillesdans 1 bugg/foxtrot..
 
 16 april
Tisdag
  19.00 - 22.30
  Borås GDF
 Trippix
 
 
 17 april
Onsdag
  19,30-23,00
  Varbergsbygdens GDF
 Trippix
 Tofta bygdegård, Varberg.
 
 03 maj
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Trippix
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 27 maj
Måndag
  19.00-22.00
  Hjortnäs
 Trippix
 
 Gammaldanskurs med Mia Fridans.
 
 13 juni
Torsdag
  19,30-23,00
  Halmstad
 Trippix
 Karsefors, Ysby.
 
 16 juni
Söndag
  18-22
  Smålandsstenar
 Trippix
 
 Bugg & Gammaldans Kursledare Jessica.
 
 09 aug
Fredag
  20.00-23.30
  Hambologen
 Trippix
 
 Kursledare Mia 20.00-21.00 Fridans 21.30-23.30.
 
 08 april
Måndag
  19.15-21.45
  Viggen
 Trippix 2 man.
 Viggens motionsdans, Fräntorps Folkets Hus.
 
 22 april
Måndag
  18.00 - 21.30
  Sätila
 Trippix 3st
 ANNANDAGSDANSEN kl 18.00-21.30.
 
 22 maj
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Trippix 3st
 
 
 
 05 juni
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Vakant
 
 
 
 17 juli
Onsdag
  19:00-22:00
  Hindås
 Vakant
 
 
 

Copyright Alldans Anders Öfverström       B