Gullevi och Bo Zederin har gjort många danser.
Skrevs den 6 februari 2018 av
Gullevi och Bo började dansa gammaldans 1978, det var några vänner som anmälde dem till en kurs, Bo var inte särskilt intresserad men gick med och det är han jätteglad över i dag. Efter ett tag gjorde de uppehåll och började bugga istället. Efter påtryckningar från kompisar började de flera år senare med gammaldans igen, kanske 1998. Sedan dess har det bara varit det gamla som gällt.
-Vet inte om vi tycker något varit särskilt svårt i dansen, vi har nog ganska lätt för att lära oss nya steg. En inte alltför snabb hambo gillar vi bäst, en riktigt skön nighambo. Tyvärr dansas det inte nighambo så mycket nu, de flesta dansar stöthambo (med raka ben) och det beror väl på att många har ont i sina knän, säger Gullevi.
2004 var de med och bildade uppvisningsgruppen Västkustdansarna, föreningen bildades när Dansgruppen Hoppet upplöstes. Deras dansledare Bertil Nilsson flyttade till Hunnebostrand och då blev det för lång väg att åka för honom. Till Västkustdansarna har Gullevi gjort många danser, ca 25 stycken. De visade upp sina danser när de besökte andra föreningar i landet och många av danserna dansas idag på olika ställen.Väldigt roligt, tycker de. För ca två år sedan slutade de i Västkustdansarna för de ville hinna med att göra lite annat.
-Ibland kan en låt fastna i huvudet och då blir det kanske en ny dans. Ibland kommer det en idé och då blir det en dans som jag hittar musik till. Vi prövar en ny dans hemma och sedan visar vi upp den den för t.ex. Västkustdansarna innan vi går vidare med dansen. Att visa danser är roligt men ibland kan det kännas lite pirrigt, beror helt på vad det är för dansare, en del är positiva och en del är mer kritiska. Jag rappar till mina egna danser, det måste man när man har gjort en dans. Min första dans heter Bertils vals från 2001, det var någon som bad mig göra en dans till någon som fyllde år. En dans som jag tycker särskilt bra om är hambon Gullvivan, som passar bra för uppvisning, berättar Gullevi.
Gullevi kan vara extra stolt över två av sina danser eftersom de är godkända av Gammaldansens Riksförbund och ligger således på deras danslista, det är mazurkan Torslandasvängen och Vitklövermazurka. Minst ett trettiotal danser har hon gjort. Fantastiskt!
-Från dragspelsstämmorna i Ransäter har vi många roliga dansminnen. En gång skulle vi lära våra kompisar i Västkustdansarna en ny dans. Det var hambo, gräset och ojämnheterna var inte bästa underlaget. Jag och min danskavaljer välte omkull till många husvagngrannars förtjusning. Vi slutade. Då frågade alla om vi inte skulle dansa igen. Det gjorde vi men inte där, berättar Gullevi och skrattar gott.
Gammaldansen har betytt och betyder fortfarande jättemycket för Gullevi och Bo, de har lärt känna många och fått nya vänner, motionen är viktig men den sociala biten är viktigare.
Februari 2018.
Gun-Britt